فلزیاب، طلایاب و البته نام های دیگری که در این حوزه به گوش می رسد یکی از جالب ترین ساخته های بشر دو پاست. البته که تکنولوژی آن ها به کل با یکدیگر متفاوت است، یکی در گستره ی امواج و فرکانسی که تولید می کند تنها می تواند فلزات را بیابد و امکان تشخیص نوع آن را ندارد و در نقطه مقابل دستگاه های فلزیاب دستی به شما این اجازه را می دهند که تنها روی طلا تمرکز کرده و به جستجوی آن ها برای یافتنشان بپردازید.

فلزیاب

فراموش نکنید که این دستگاه ها با توجه به تکنولوژی ساخت، کشور طراح مبدا و همین طور امکاناتی که دارند قیمت گذاری می شوند. برخی مدل ها پنل ساده ای دارند، برخی دسترسی به سیستم کنترل روی نوع فلز را برای شما به ارمغان می آورند و برخی مدل ها آنقدر ساده هستند که عملا استفاده از آن ها برای شما منفعتی نخواهد داشت و چه بسا خریدش با نخریدنش تفاوتی ندارد.

انواع فلزیاب ها از نظر تکنولوژی ساخت و همین طور رده کیفی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

البته که تنها قیمت گنج یاب تعیین کننده کل مسئله نیست.

انواع دستگاه های فلزیاب و طلایاب

از گران ترین دستگاه های فلزیاب دستی گرفته تا مدل های ارزان موجود در بازار ایران، مواردی چون: فلزیاب های تفریحی که قدرت تفکیک پایینی دارند، فلزیاب های پیشرفته، مدل های صنعتی، فلزیاب هایی که از ویژگی های امکان ارسال اطلاعات به فرستنده و گیرنده پشتیبانی می کنند.

مدل های فرکانسی، مغناطیسی و صد البته حرارتی رادار زمینی نیز می توانند جز نام هایی باشند که معمولا فروشندگان این دستگاه ها مدام در مورد آن ها با یکدیگر صحبت می کنند.

البته که اعتماد در این بازار به یک فروشنده سیستم های گنج یاب و طلایاب واقعا کار سختی است. اما به هر حال باید به یاد داشته باشید که اعتمادسازی یک برند می تواند موجب بهبود شرایط خرید طلایاب و همین طور تهیه این سیستم ها باشد. شما باید در ابتدا دستگاه های قابل خرید، مبدا برند و همین طور مشخصات فنی آن ها را چک کنید.

بسیاری از مدل های موجود در بازار ایران تولید چین و یا P.R.C با پایین ترین سطح کیفیت هستند. باز هم باید خاطرنشان شویم که برند ها می توانند تعیین کننده کیفیت باشند.

بخصوص اگر توسط شرکت هایی با اصل و سابقه طولانی طراحی شده باشند. مدل های PI که به دور کمر بسته شده و عموما وزن زیادی دارند در بازار ایران محبوب هستند.

مقایسه انواع طلایاب ها

احتمالا بار ها در مورد تفاوت انواع فلزیاب ها با یکدیگر و البته در نقطه مقابل با طلایاب ها مطالب زیادی را شنیده اید. فروشندگان متفرقه مدام از اصطلاحات عجیب استفاده می کنند، اما واقعیت ماجرا این است که دستگاه های طلایاب امکان تشخیص نوع فلز را به شما می دهند.

موردی که در دستگاه های فلزیاب وجود ندارد. پس این قضیه یک بار برای همیشه مرور می شود و شما متوجه می شوید که بخش مهم این دستگاه ها امکان تشخیص نوع و عیار فلز است.

البته که دستگاه های گنج یاب نقطه زن می توانند نوع فلز، طلا و یا غیرطلا بودن آن را با استفاده از ویژگی های نقطه زنی، اسکن و در نهایت شعاع زن مشخص نمایند. قیمت آن ها عموما در بالاترین سطح قرار می گیرد. چون امکان خطا در این دستگاه ها میل به صفر دارد.

خرید فلزیاب و طلایاب

واردات این دستگاه ها بر اساس قوانین خاص انجام می شود، اما شما باید به این نکته توجه کنید که برخی مدل ها حتی برای یک بار هم عملکرد درستی را در اختیار شما قرار نمی دهند. یعنی وقتی دستگاه به شما تحویل می شود دیگر هیچ راهی برای پیگری و ضمانت بازگشت وجود ندارد.

خرید فلزیاب

در نتیجه تمام هزینه های شما بیهوده بوده است، به طور مثال مدل های نقطه زن باید بتوانند در شعاعی مشخص مختصات دقیق فلز مدفون شده را نشان دهند. در غیر این صورت نباید این نام روی آن ها گذاشته شود. مدل هایی که از امکان نقطه زن پشتیبانی نمی کنند به مراتب قیمت کم تری خواهند داشت.

این مدل ها نیز انواع دستی و VLF، PI، BFO خواهند داشت که می توانید با نام ها و برند های مختلف در ایران تهیه نمائید. البته بهتر است این کار را با دقت و مقایسه برند ها انجام دهید.

می توانید مدل های مختلف طلایاب و گنج یاب و نقطه زن را همراه با قیمت در این سایت مشاهده کنید:

https://www.worlddetector.com/metal-detector-price-list/